V projektu “Efektivizace systému nemocniční péče v ČR prostřednictvím dobrovolnické činnosti”, který má za cíl nastavit podmínky pro ukotvení a profesionální řízení dobrovolnictví v lůžkových zdravotnických zařízeních, se budou nyní posuzovat žádosti o přidělení dotace na rozvoj dobrovolnické činnosti mezi poskytovatele zdravotních služeb. Zároveň probíhá v této fázi zpracování analýz stávajícího nastavení a potřeb dobrovolnictví a příprava workshopů pro poskytovatele s programem dobrovolnictví v České republice. Zde by měla analýza pomoci identifikovat pozitivní stránky programu dobrovolnictví, jeho slabiny, včetně klíčových faktorů, které nejvíce ovlivňují úspěch programu.
V říjnu roku 2020 byla Ministerstvem zdravotnictví vyhlášena výzva k předkládání žádostí o dotaci v rámci Programu podpory dobrovolnické činnosti u poskytovatelů zdravotních služeb. Dotace má pomoci s vytvořením pracovních pozic koordinátorů dobrovolníků specializovaných na oblast zdravotnictví, má ale také umožnit pokrytí personálních nákladů stávajících koordinátorů v rámci fungujících programů dobrovolnictví. Tato pozice vyžaduje manažerské dovednosti a je pro zavedení, chod i rozvoj programu dobrovolnictví klíčová. Není však primárně určena pouze pro zdravotnický personál. Díky této podpoře získají vznikající dobrovolnické programy kvalifikované řízení.
V projektu se také počítá s návrhem detailně propracovaného systému vzdělávání v rámci Metodiky programu dobrovolnictví ve zdravotnických zařízeních. Ta bude koordinátorům k dispozici jako podpůrný a vzdělávací materiál. Takto podrobně rozpracovaná a pilotně ověřená strategie celého nově vznikajícího systému bude mít zásadní vliv na jeho rozvoj a profesionalizaci. Nově zaváděné prvky programu budou pilotně testovány ve vybraných zdravotnických zařízeních a v pravidelných intervalech bude hodnoceno využití inovací v praxi. Po dobu pilotního provozu budou získávány informace a zpětná vazba od dobrovolníků, pacientů, rodinných příslušníků a zdravotníků. Tímto komplexním přístupem se docílí, už od samého začátku pilotního ověřování Metodiky programu dobrovolnictví, vysoké efektivity, a to od úvodních školení, přes nábor dobrovolníků, až po vyhodnocování jejich činnosti. S dotazníkovým šetřením budou vybraní poskytovatelé zdravotních služeb oslovováni externí agenturou.
Situační analýza současného nastavení a prostředí dobrovolnictví ve zdravotnických zařízeních v ČR a stanovení potřeb pro zlepšení této oblasti je naplánována na první pololetí roku 2021. Analýza bude realizována pod dohledem Ministerstva zdravotnictví. Po odborné a organizační stránce s Ministerstvem zdravotnictví spolupracuje vědecko-výzkumný ústav ACCENDO – Centrum pro vědu a výzkum, z.ú. a společnost SC&C spol. s r.o., kteří rovněž zajišťují provedení průzkumu a workshopů. Analýza má také za úkol zjistit, jaké jsou pozitivní zkušenosti s dobrovolnictvím tam, kde již funguje, identifikovat překážky bránící realizaci dobrovolnického programu v zařízeních, kde program není zaveden a určit konkrétní potřeby a podmínky nutné pro jeho spuštění, rozvoj a bezpečný provoz. Zjištění stanovisek poskytovatelů zdravotních služeb k dobrovolnictví, jejich zájem a detailní analýza veškerých informací souvisejících s tématem dobrovolnictví, budou podkladem pro vybudování inovativního národního programu dobrovolnictví ve zdravotních službách. Ten bude sloužit nejen pacientům, ale i jejich rodinným příslušníkům, zdravotnickému personálu i celému systému zdravotní péče v ČR.
Všechny získané údaje z šetření budou důvěrné a anonymní a budou sloužit pouze pro přípravu potřebných metodických materiálů a jejich pilotní ověření. Tyto metodické materiály budou využity pro potřebu všech zdravotnických zařízení v ČR. Většina údajů bude získávána dotazníkovým šetřením s možností zúčastnit se online-konference, která v této době nahradí původně plánované workshopy. Celá organizace sběru dat bude zajištěna s maximálním ohledem na stávající epidemiologickou situaci ve zdravotnických zařízeních. Níže je k dispozici náhled úvodního dotazníku před workshopy pro zařízení se zkušeností s dobrovolnictvím.
Cílem projektu je ukotvení dobrovolnictví u poskytovatelů zdravotních služeb, kteří mají s vedením dobrovolnických programů zkušenosti a jeho zavedení tam, kde prozatím nejsou dobrovolníci pro psychosociální kontakt s pacienty využíváni. Dobrovolnická činnost ve zdravotnictví může přispět ke zvýšení kvality péče i spokojenosti pacientů. Dobrovolníci přinášejí pacientům kontakt se světem za branami nemocnice a pomáhají ukrátit čas po dobu hospitalizace. Dobrovolnické aktivity vedou ke zlepšení psychické kondice pacientů, což může vést k ochotnější komunikaci pacienta s personálem a následně i lepší spolupráci při léčbě. Pacienti mají dobrý pocit z toho, že je o ně pečováno ve všech oblastech. Například v případě dlouhodobě hospitalizovaných pacientů nebo dětí hospitalizovaných bez doprovodu rodičů může dobrovolník pomoci omezit negativní dopady na zdravotní stav pacientů způsobené vyloučením z běžného prostředí a omezením sociálního kontaktu.
Projekt „Efektivizace systému nemocniční péče v ČR prostřednictvím dobrovolnické činnosti“ reg. č.: CZ.03.3.X/0.0/0.0/15_018/0007517 realizovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR v rámci Operačního programu Zaměstnanost, prioritní osa 3 – Sociální inovace a mezinárodní spolupráce je financován Evropskou unií, z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR.