V IROP 2014–2020 byla prodloužena nejzazší lhůta pro ukončení realizace projektů
V rámci IROP byla upravena problematika ukončování projektů pro programové období 2014–2020. Příjemci dostanou více času zrealizovat ze svých prostředků zatím neukončené projekty. Tato možnost se netýká projektů ve specifických cílech 4.2, 5.1, 7.1, 8.1 a projektů, které čerpají zvýhodněný úvěr ve finančním nástroji.
Řídicí orgán IROP vydal 30. března 2023 revizi Obecných pravidel pro žadatele a příjemce (kapitola 4.7 Nedokončené a nefungující projekty) a Závazné stanovisko č. 37, kde je možné najít podrobné informace k “nedokončeným” a “nefungujícím” projektům.
Za dokončený projekt je v souladu s dokumentací IROP považován takový, ve kterém jsou všechny aktivity dokončeny do 31. 12. 2023. Pokud se příjemci nepodaří do tohoto data dokončit realizaci projektu, má možnost si do data ukončení realizace projektu podat žádost o změnu nejzazšího termínu ukončení realizace. Pokud je tato žádost o změnu schválena, příjemci je vydán nový právní akt a může projekt dokončit z vlastních prostředků v režimu “nedokončený projekt” do 15. 11. 2024, u projektů s celkovými výdaji nad 1 mil. EUR případně také v režimu “nefungující projekt” až do 31. 10. 2026. Výhodou této nové možnosti je, že příjemce dotace nepřijde o dosud vyplacenou část dotace a nese náklady pouze na tu část projektu, kterou dokončí po 31. 12. 2023. Bez této možnosti by v případě nedokončení projektu do konce tohoto roku musel příjemce vrátit celou vyplacenou dotaci. Pokud příjemce neukončí realizaci do data uvedeného na aktuálně platném právním aktu, bude uplatněna finanční oprava.
Skutečnost, že výdaje po 31. 12. 2023 jsou hrazeny z vlastních zdrojů příjemce, nemá vliv na povinnost splnit účel projektu a dodržet jeho výstupy v původním rozsahu podané žádosti o podporu.
V případě dotazů ohledně možnosti posunu termínu pro dokončení projektu IROP a podmínek, se mohou příjemci obrátit na svého projektového manažera Centra pro regionální rozvoj České republiky.