V souladu s vyhlášeným harmonogramem výzev v rámci Integrovaného regionálního operačního programu pro nové programové období 2021-2027, budou dne 5. října 2022 ve 14 hod. vyhlášeny výzvy č. 8, 9 a 11, které budou zaměřené na eGovernment a kde mezi oprávněnými žadateli jsou mimo jiné příspěvkové organizace organizačních složek státu. Od stejné chvíle je možné předkládat žádosti o podporu.
https://irop.mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/uzitecne-info-pred-vyhlasenim-vyzev-irop-2021-2027
Mezi podporovanými aktivitami budou zejména: elektronizace vybraných služeb veřejné správy, rozšíření propojeného datového fondu, integrace elektronických služeb veřejné správy a informací o službách veřejné správy na portál gov.cz, opatření vedoucí k intenzivnímu využívání existujících bezpečných systémů elektronické identifikace, publikace dat veřejné správy jako OpenData, vytvoření eGovernment cloud, transakční portálová řešení s využitím zaručené elektronické identity, automatizace zpracování digitálních dat (robotizace) nebo centralizace, standardizace a sdílení elektronických služeb veřejné správy.
Povinnou součástí žádosti o dotaci je studie proveditelnosti a souhlasné stanovisko odboru Hlavního architekta eGovernmentu (případně alespoň podaná žádost o stanovisko hlavního architekta tzn. doložení potvrzení o přijetí žádosti o vydání stanoviska od OHA). Studie proveditelnosti bude muset být zpracována podle osnovy, která bude uvedena ve výzvě. Studie bude sloužit k posouzení potřebnosti a realizovatelnosti projektu. Maximální výše dotace individuálního projektu u výzvy č. 8 a 9 činí max. 50 mil. Kč (minimální výše 1 mil. Kč) a u výzvy č. 11 je to max. 450 mil Kč (minimální výše 1 mil. Kč).
Výzvy jsou rozděleny dle místa realizace projektů:
Výzva č. 8 je vyhlášena pro území méně rozvinutých regionů: místo realizace projektu se musí nacházet na území Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Zlínského, Olomouckého nebo Moravskoslezského kraje;
Výzva č. 9 pro území přechodových regionů: místo realizace projektu se musí nacházet na území Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Jihomoravského kraje nebo Kraje Vysočina;
Výzva č. 11 pro celorepublikové projekty: jedná se o projekty s celoplošným dopadem, které mohou být realizovány na celém území ČR.
V případě, že by přímo řízená organizace Ministerstva zdravotnictví chtěla do výše uvedených výzev podat projekt, je nutné, aby postupovala dle Příkazu ministra č. 11/2022 Postup pro předkládání, realizaci a administraci projektů přímo řízených organizací Ministerstva zdravotnictví financovaných ze zdrojů Evropské unie a finančních mechanismů. Přičemž tyto projekty se řídí postupem pro projekty „typu 3“ tj. je nutné schválení projektových záměrů ze strany Ministerstva zdravotnictví před jejich předložením do výzvy daného nástroje.
V případě žádostí o konzultaci je možné využít informační servis Centra pro regionální rozvoj https://www.crr.cz/irop/konzultacni-servis-irop/.