Ministerstvo zdravotnictví ČR realizuje projekt Rozšíření systému Triple P – Programu pozitivního rodičovství v rámci České republiky (registrační číslo CZ.03.02.02/00/22_031/0004247) v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus spolufinancovaného Evropskou unií z Evropského sociálního fondu plus.
Cílem projektu je zlepšení péče o duševní zdraví dětí pomocí plošného rozšíření mezinárodního evidence based rodičovského programu Triple P. Program byl vyvinut v Austrálii a je používán ve více než 30 zemích světa za účelem zlepšení přístupu rodičů k výchově jejich dětí. Jedná se o preventivní a zároveň i intervenční program, který účinně zvyšuje dovednosti a schopností rodičů tak, aby se předešlo vzniku emočních problémů, nebo nedošlo k eskalaci behaviorálních problémů u dětí, které mohou být vyvolány právě nevhodným výchovným stylem rodičů.
Předmětem projektu je implementace rodičovského programu Triple P zaměřeného na rodiče dětí ve věku 0-12 let a věku 13-18 let, u kterých se projevuje problémové chování nebo riziko jeho vzniku. Profesionálové pracující na zdravotně-sociálním nebo zdravotně-výchovném pomezí budou vzděláni v systému Triple P, jehož efektivita a dopad jsou vědecky ověřeny v různých kulturních kontextech po dobu cca 30 let. Program je zároveň zaměřen dovednostně na zvyšování kompetencí pracovníků v oblasti práce s klientem.
Program Triple P bude zaveden nejméně ve 40 vybraných zapojených organizací po celé ČR, zapojenými organizacemi se rozumí zejména poskytovatelé zdravotních služeb, ale také školské instituce a poskytovatelé sociálních služeb. Dojde k proškolení minimálně 120 osob (zaměstnanců zapojených organizací) ze strany zahraničního vlastníka programu Triple P, následně pak proškolené osoby v roli lektora rodičovského programu poskytnou podporu minimálně 2880 rodičům.
Součástí projektu je i osvětová činnost v oblasti pozitivního rodičovství a zvyšování rodičovských kompetencí.
O programu blíže viz Pozitivní Rodičovství (triplep.cz)
Předpokládaná doba realizace je 1. 4. 2024 – 31. 3. 2027.