Onkogynekologické centrum Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) sídlí ve známé porodnici U Apolináře. Ročně tu naleznou péči čtyři stovky nových pacientek se zhoubnými gynekologickými nádory a provedou tu více než tisíc operací pro zhoubné nádory nebo přednádorové stavy pomocí modernizované techniky financované z fondů EU.
Výsledky léčby v onkologii podle odborníků výrazně zlepšuje centralizace péče o pacientky s přednádorovými stavy a zhoubnými nádory. A platí to samozřejmě i u onkologických onemocnění ženských pohlavních orgánů. Taková péče ovšem klade vysoké nároky na přesnou diagnostiku a následně cílenou léčbu. I proto ve VFN realizovali projekt podpořený z evropských fondů, díky němuž výrazně zmodernizovali své centrum vysoce specializované péče.
„Projekt s evropskou dotací nám umožnil se technologicky dovybavit. Provádíme například náročné operace pro zhoubné nádory v pánvi, a potřebovali jsme nové operační stoly, operační lampy, generátory pro elektrochirurgii, operační nástroje, laparoskopické přístroje,“ popisuje část využití dotace profesor David Cibula, vedoucí Onkogynekologického centra.
Nabízejí skutečně komplexní péči
Evropský projekt měl za cíl modernizaci, obnovu a doplnění přístrojového a nástrojového vybavení onkogynekologického centra. Dosavadní vybavení totiž už nesplňovalo všechny požadavky pro špičkovou péči poskytovanou ve 21. století. Benefit z této modernizace pocítily pacientky v podobě zkvalitnění péče a dosažení plné šíře starostlivosti.
Do zmíněné modernizace, která se uskutečnila v letech 2017 až 2019, zde investovali 60 milionů korun. Fondy Evropské unie poskytly dotaci téměř 45 milionů korun.
„Pro operaci nádoru prsů jsme pořídili diagnostické přístroje, které umožňují vzorek nádoru vyšetřit ještě v průběhu operace na operačním sále. Také jsme pořídili technologii pro detekci sentinelové uzliny, což nám umožní snížit rozsah operace. Pro pacientku to znamená menší riziko komplikací a rychlejší rekonvalescenci. Pro diagnostiku jsme zakoupili špičkové ultrazvukové přístroje, které v onkogynekologii využíváme prakticky u všech pacientek. Zapomenout nemohu ani na vybavení přístrojů pro anesteziology,“ popisuje další využití dotace vedoucí Onkogynekologického centra.
Léčí zde zhoubné pánevní nádory – zevních rodidel, pochvy, čípku, dělohy či vaječníků. „Pacientkám poskytujeme komplexní péči od sledování přednádorových stavů, diagnostiky suspektních nálezů, chirurgické léčby, chemoterapie, biologické léčby, až po sledování po léčbě, či léčbu opakujících se onemocnění. Klíčová je přitom spolupráce s dalšími obory, jako je například i psychologická péče. V medicíně se spolupráce buduje dlouho, a s radostí mohu říci, že toto je jedna z velkých výhod VFN, tedy špičková úroveň péče napříč obory,“ popisuje David Cibula.
Složení pacientek v Onkogynekologickém centru VFN v Praze odpovídá výskytu nádorů v České republice. „Nejčastějšími případy jsou zhoubné nádory dělohy, pak vaječníků a na třetím místě nádory děložního čípku,“ vysvětluje profesor Cibula.
Bez pomoci EU by nebyl možný pokrok
Díky úsilí profesora Lukáše Roba vznikla v České republice už v roce 2014 specializovaná centra pro pacientky s gynekologickými nádory, a pacientky jsou tak koncentrovány do center s vyšší erudicí a specializací.
„Obecně lze říci, pokud pacienti s nádory nebudou léčeni v centrech, péče nebude nikdy dostatečně kvalitní. V České republice se to podařilo, nyní tu je 17 akreditovaných onkogynekologických center. Regionálně tak je republika saturována,“ říká David Cibula. Podle jeho mínění je však center, vzhledem k výskytu těchto onemocnění, příliš velký počet. Bude tak do budoucna velmi komplikované, aby si všechna udržela špičkovou kvalitu péče.
„Díky evropským dotacím se centra opravdu špičkově vybavila. To velmi vítáme, bez toho by pokrok nebyl možný. Centra, tedy i to naše ve VFN, se technologicky posunula, aby naše služba odpovídala všem požadavkům současné medicíny a my byli schopni zajišťovat kvalitní péči,“ dodává David Cibula, který je zakladatelem Středoevropské kolaborativní skupiny v onkogynekologii, sdružující v současnosti 66 onkogynekologických center ze 13 zemí regionu střední a východní Evropy.
Rozhovor s panem profesorem Davidem Cibulou, vedoucím Onkogynekolického centra VFN v Praze, naleznete na stránkách Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu: Modernizace Centra vysoce specializované zdravotní péče v onkogynekologii ve VFN v Praze naleznete na www.mapaprojektu.cz.